Büyü ve Yıldız İlişkisi

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ

Büyü ve Yıldız İlişkisi

Büyü ve Yıldız İlişkisi konusuna değinmeden önce Yıldızname ilmi hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır…

buyu-ve-yildiz-iliskisiYıldızname; temel anlamda adından da anlaşılacağı üzere Yıldız ve burçlarla uğraşan bir yorum şeklidir. Ve özellikle Türk-İslam felsefesinde hayat bulmuş ve Osmanlılar döneminde çok geliştirilmiş ve yaşatılmıştır.

Maalesef günümüzde Yıldızname’nin Fal ile karıştırılması hatta çok yanlış bir tutum olarak fal ile Yıldıznamenin bir tutulması olayı çok sık rastalanılan bir durumdur.

Fal, sadece 6. his ve odaklanmakla alakalıdır.

Yıldızname ise başlı başına bir ilimdir. Bu ilim, bünyesinde Havası, Cifiri, Ebcedi, 6. Hissi ve daha bir çok islami değeri taşır. Bu değerler olmadan Yıldızname bakımı olmayacaktır, yapılmayacaktır. Çünkü bu ilimlerden birinin bile eksik olması Yıldızname’nin bakılamayacağının en kalıplaşmış ifadesidir…

Yıldızname’de manevi hastalıklardan, kişinin ruhi durumuna, fiziksel özelliklerinden, büyü, nazar, musallat, cin çarpması kadar bir çok problemine kadar her türlü sorunu ortaya çıkmaktadır.

Fal, sadece olayları ele alır, size bir çözüm sunmaz. Yıldızname ise hem olayları oluş sürecine kadar ele alır, hem de bu olayların kişinin başına nerede, ne zaman, neden, nasıl ve kim yada kimler tarafından getirildiğine kadar çözümler sunar ve hatta gerekirse bu çözümleri üretebilir. Bu çözümlerle kişinin doğasına en uygun şekilde işlem yapılır, tedavi oluşturulur.

Görüyorsunuz ki; Yıldızname ilmi anlatılamayacak hatta, yazılıp çizilemeyecek kadar derin bir ilimdir. Herkes Yıldızname bakamaz. Bunun için kişide yada medyum-hocada gerekli vasıfların oluşmuş yada var olmuş olması gerekir.

Büyü ve Yıldız İlişkisi konusuna gelince; Yıldızlar, Yıldıznamede önemli yer tutar. Kişinin yıldızı doğum anında güneşe bakar vaziyettedir. Bu yıldız, hayatı boyunca kişiye yön verir, yaşamı boyunca ortaya çıkan olaylar ve hadiselere zemin hazırlar diyebiliriz. Büyü, Büyü ve Yıldız İlişkisi saptanarak yapılır… Evet bu kesinlikle doğrudur. Diyelim ki kişinin yıldızı A burcu, bildiğimiz Astrolojik anlamda değil, ebced hesabı ile belirlenen burcu A burcudur. Ve A burcunun elementi baz alınarak büyü yada tılsım vs. gibi işlemler hazırlanır. İşte Yıldızların önemi burada başlar. Dahası Yıldızların oynadığı gizli başrol budur.

Büyü ve Yıldız İlişkisi kişinin doğum tarihi ile tam bir orantı halindedir.

Büyü ve Yıldız İlişkisi, hangi işin ne zaman yapılması gerektiğini söyler ve büyülerin zamanını tayin ederler. İŞte, bir 16.yy yıldıznamesinde yeralan, güneşin ve ayın girecekleri burçlarla büyülerin konuları arasındaki bağlantının anlatıldığı listenin bir bölümü:

Düsmani yenme büyüsü: Güneş, aslan burcuna girdiğinde.

Topraktan su çikarma büyüsü: Güneş, akrep burcuna girdiğinde.

Kötü ruhlari uzaklastirma büyüsü: Güneş, ikizler burcuna girdiğinde.

Düsmanin dilini baglama büyüsü: Ay, Sarrateyn yıldızına geldiğinde.

Erkegi karisina daha fazla baglayan büyü: Ay, yay burcuna girdiğinde.

Düsmanin hiç uyumamasini saglama büyüsü: Ay, Cebhe yıldızına geldiğinde.

Düsmanlari yoketme büyüsü: Ay, Deberán yıldızına geldiğinde.

Erkegi kadina ásik etme büyüsü: Ay, Sarfe yıldızına geldiğinde.

Yagmur yagdirma büyüsü: Ay, Simák yıldızına geldiğinde.

Bir sehri ortadan kaldirma büyüsü: Ay, Zubána yıldızına geldiğinde.

Düsmani asagilayip rezil etme büyüsü: Ay, Muahhar yıldızına geldiğinde.

19. Asrın ikinci çeyreğinde hazırlanmış bir yıldıznamenin Büyü ve Yıldız ilişkisi olan bölümünde: Müneccim, köklü bir degişiklik yaparak ‘efrenci’ yani ‘miládi’ takvime göre konuşuyor ve geleceği 1 Ocak’ın rastlayacağı günlere göre yorumluyor:

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – PAZAR: O sene gayet bereketli geçer, hastalar sifa bulur ve asik suratlilar bile neseli bir hál alirlar.

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – PAZARTESI: Halk perisan olur, gökten dert ve sikinti yagar, ekinler bile kurur.

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – SALI: Etrafi salgin hastaliklar kaplar, çok az kisi saglam kalir.

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – ÇARSAMBA: Havalar iyi gider, yaz ve kis mutedil olur ama beklenmedik ölümler yasanir.

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – PERSEMBE: Yer yer salginlar çikar ama çok fazla yayilmaz ve insanlar büyük tehlikeler içerisinde kalmazlar.

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – CUMA: O sene mutlu geçer ama çocuk hastaliklarinda artis görülebilir.

BÜYÜ VE YILDIZ İLİŞKİSİ – CUMARTESI: Kitlik görülebilir, anneler ve babalar çocuklari yüzünden üzüntüye ugrayabilirler.

Büyü ve Yıldız İlişkisine göre, Yıldıznamede hadiseler meteor düsmesi, ay tutulması yada kuyruklu yıldız çıkması gibisinden tabiat olaylarına göre degerlendirilmiştir. Bunların örneklerini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz:

GÜNES TUTULURSA: Feláketler yasanir, hersey birbirine girer, ayaklanmalar çikar ve insanlar sadece üzüntü çekerler.

AY TUTULURSA: Halk mihnet ve sikinti içerisine girer, dogu viláyetlerinde büyük olaylar çikar ve bu arada Araplar da birbirlerine girerler, özellikle Yemen’de kan gövdeyi götürür.

YENI AY GÖRÜNÜRSE: Halk refaha kavusur, hersey güllük gülistan olur ve toprak öylesine bereketli bir hál alir ki, çöller bile yeserir.

KUYRUKLU YILDIZ ÇIKARSA: Yildizin en belirgin sekilde göründügü yerde isler karisir, etrafi fitne sarar ve o bölgedekan dökülür.

DÜNYAYA YILDIZ (METEOR) DÜSERSE: Düsmanlarin birdenbire saldirmalari ihtimali artar, heryeri yalan söylentiler sarar ve halk bir lokmaya muhtaç hále gelir.

GÖKKUSAGI BELIRIRSE: Gökkusaginin batida görünmesi hálinde hastaliklar basgösterir ama doguda çikacak olursa Sam taraflarinda huzursuzluklar yasanir.

Bir Yorum Bırak

Bunları da beğenebilirsin