Doğal Taşlar

Doğal Taşlar Gerçekten İşe Yarar Mı?

Doğal taşların günümüzdeki kullanımı oldukça fazla. Genellikle aksesuar olarak kullanılsa da birçok ruhsal ve fiziksel soruna iyi geldiği inanılıyor. Doğal taşlar yeryüzünde uzun bir zaman diliminde oluşuyor. Bilimsel olarak ise insanların üstünde pozitif enerji sağladığı ve bu enerjiyi üzerine çektiği kanıtlanmıştır.

Bu yazımızda bazı doğal taşları ve doğal taşların şifaları ve bu taşların özelliklerini inceleyeceğiz.

Akik Taşı

Bu doğal taş birçok çeşitliliğe sahip olan bir taştır. Akik olarak adlandırılan taşlar genellikle pembe, yeşil, kahverengi, mavi, beyaz ve kırmızı renktedirler. Doğal taşlar ailesinden Akik taşının stresi azalttığı ve negatif enerjilerden koruduğu bilinmektedir. Zihni canlandırıcı özelliği ile ezber yapmayı kolaylaştırır. Her zaman pozitif düşünce isteği uyandıran akit taşı, nazardan korur ve insana mutluluk verir. Tansiyon problemi olanlar için önerilen bu taş, tansiyonu dengeler, yüksek tansiyonu düşürür ve düşük tansiyonu yükseltir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin yanında kalp rahatsızlıklarından da korur.

Ametist Taşı

Mor rengi ve parlak yapısı sayesinde oldukça ön planda olan bu doğal taş, yapısında demir ve yüksek enerji barındırır. Yunan mitolojisinde ise ‘sarhoş etmeyen’ anlamına gelmektedir.

Doğal taşlar ailesinden Ametist taşının en belirgin özelliği rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Öfkeyi yatıştırması nedeniyle günlük hayatta kişiyi ruhsal olumsuzluklardan ve kötü enerjiden koruduğu inanılmaktadır. Tüm bu etkilerinin yanında gözlere iyi geldiği ve kanı temizlediğine de inanılmaktadır. Ametist taşının en belirgin bir diğer özelliği ise dikkat dağınıklığına iyi gelmesidir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi bulunan ametist taşını birçok insan aksesuar olarak kullanmaktadır.

Kehribar / Amber Taşı

Çamgiller familyasından pinus succinifera ağacının reçinelerinin fosilleşmiş halidir. Kehribar taşının insan hayatında önemli bir yeri vardır. Çoğunlukla aksesuar olarak takılan bu doğal taşın tedavi edici özelliği de vardır.

İlk çıkartıldığında mat olan bu taş, işlendikçe veya kullanıldıkça saydamlığı ve parlaklığı artıyor. Doğal taşlar ailesinden Kehribar taşının bağışıklığı kuvvetlendirici özelliği vardır. Özellikle hamilelik döneminde olası solunum rahatsızlıkları, migren ve diş ağrıları tedavisinde kullanılıyor. Kişiyi umutsuz ve mutsuz ruh halinden çıkaran bu taş, melankolik havalara girmeyi önlüyor. Kehribar taşı vücutla temas ettiğinde ısı yayar ve vücut sağlığını bu şekilde korur. Unutmayın; kehribar taşı sol bileğe takıldığında depresyonu önler.

Mercan Taşı

Mercan taşının en önemli özelliği çok değerli ve nadir bulunan bir taş olmasıdır. Genellikle ruhsal açıdan sunduğu faydalar ile bilinmektedir.

Mercan taşı kalp ve damar rahatsızlıklarında kalbi korurken, damarları da güçlendiriyor. Stresi azaltan etkisi ile takan kişiyi sakinleştirici özelliği bulunuyor. Özgüveni yükseltir ve negatif enerjiyi pozitife çevirir. Mercan taşı; kişinin çevresiyle olan iletişimini güçlendirirken pek çok alanda da kişinin net ve dik durmasını sağlıyor.

Kuvars Taşı

Kristal minerallerden oluşan bir doğal taştır. Takı dünyasında yaydığı enerji nedeniyle kullanımı oldukça fazladır. Geçmiş dönemlerden beri gücün ve kuvvetin simgesi olarak tanımlanır. Genellikle pembe, yeşil, dumanlı gri olmak üzere farklı renkleri bulunur.

Zihinsel formları düzenleyen Doğal taşlar ailesinden Kuvars taşı; beyinsel fonksiyonları uyararak, duygusal dengeyi sağlar. Bedeni zinde tutar ve canlılık verir. Pozitif enerjiyi depolar ve bulunan ortama kuvvetli bir şekilde yayar. Kuvars taşının en bilinen özelliği ise elektronik cihazların yaydığı radyasyonu yok eder.

Safir Taşı

Dünya üzerinde bilinen en kıymetli taşlardan biridir. İkim, çevre şartları ve yüksek ısıya dayanabilen bir taştır. Pırlanta ve mücevher başta olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Doğal taşlar ailesinden Safir taşı; yaydığı yüksek ve pozitif enerji ile insanlar arasındaki bağı kuvvetlendirmektedir. Böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen safir taşının, sakinleştirici etkisi de vardır. Öfke kontrolü ve kullanıcıların mantıklı kararlar vermesine olanak sağlar. Stres ve depresyon belirtilerini en aza indirmesi bilinen en belirgin özelliğindendir.

Oniks Taşı

Ayrılık ve şans taşı olarak bilinen yarı değerli bir taştır. Siyah ve gri olmak üzere iki farklı rengi vardır. Oniks taşı; opak görünümlüdür ve cam kadar parlaktır.

Doğal taşlar ailesinden Oniks taşının fiziksel faydalarının yanında psikolojik olarak da birçok faydası bulunmaktadır. Güven, mutluluk, depresyon, stres azaltma üzerinde etkili bir taştır. Negatif enerjilere karşı koruyan bu taş, nazar konusunda da oldukça etkilidir. Odaklanma sorunu yaşayan kişilerde ve kadın-erkek ilişkilerinde dengeyi sağlar. Doğal taşlar ailesinden Oniks taşının bilinen en belirgin özelliği ise şans ve cesaret getirmesidir.

Oltu Taşı

En bilinen doğal taşlardan biri olan Oltu taşı, genellikle ziynet eşyası ve aksesuar olarak kullanılır. Günümüzde ise tesbih yapımında ve yüzük yapımındaki kullanımı oldukça yaygındır. Oltu taşı ilk çıkartıldığında oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir fakat havayla temasından sonra sertleşmeye başlar.

Doğal taşlar ailesinden Oltu taşı sinir sistemi üzerinde önemli bir rol oynar. Romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinen en belirgin özelliğidir. Sol el ve bilek kısmında kullanıldığında zihni canlandırır ve aklın daha iyi çalışmasını sağlar. Kulak ağrılarına iyi gelir. Kullanan kişinin doğru karar vermesindeki rolü oldukça büyüktür.

Dilerseniz Doğal Taşlar Terapi Eğitimi  için bu sayfamıza göz atabilirsiniz. 

Ayrıca dilerseniz Youtube kanalımıza abone olabilir yeni son videolarımızdan haberdar olup izleyebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Bunları da beğenebilirsin