Tarot kartları

Tarot muhtemelen bugün dünyada en popüler kullanılan kehanet araçlarından biridir . Sarkaç veya çay yaprağı gibi diğer yöntemler kadar basit olmasa da , Tarot yüzyıllardır insanları büyüsüne çekmiştir. Günümüzde kartlar yüzlerce farklı tasarımda satın alınabilir. İlgi alanları nerede olursa olsun, hemen hemen her uygulayıcı için bir Tarot destesi vardır. İster Yüzüklerin Efendisi , ister beyzbol hayranı olun, ister zombileri seviyor olun, ister Jane Austen’ın yazılarıyla ilgileniyor olun, adını siz koyun, muhtemelen seçebileceğiniz bir deste vardır.

Tarot okuma yöntemleri yıllar içinde değişse de ve birçok okuyucu, bir düzenin geleneksel anlamlarına kendi benzersiz stilini benimsemesine rağmen, genel olarak, kartların kendileri pek değişmedi. Tarot kartlarının ilk destelerinden bazılarına ve bunların sadece bir salon oyunundan daha fazlası olarak nasıl kullanıldığının tarihine bakalım.

Fransız ve İtalyan Tarotu

 class=
Tarot Kartları


Bugün Tarot kartları olarak bildiğimiz şeyin ataları, on dördüncü yüzyılın sonlarına kadar izlenebilir. Avrupa’daki sanatçılar, oyunlar için kullanılan ve dört farklı takımdan oluşan ilk oyun kartlarını yarattılar. Bu giysiler bugün hala kullandığımız şeylere benziyordu – değnekler veya asalar, diskler veya madeni paralar, kupalar ve kılıçlar. Bunları kullandıktan on veya iki yıl sonra, 1400’lerin ortalarında İtalyan sanatçılar, mevcut takımlara eklemek için yoğun şekilde resimli ek kartlar boyamaya başladılar.

Bu koz veya zafer kartları genellikle varlıklı aileler için çizilirdi. Soyluların üyeleri, sanatçılara, aile üyelerini ve arkadaşlarını zafer kartları olarak gösteren kendi kart setlerini yaratmaları için görev verirdi. Sayıları arasında birkaç dük ve baron bulunan Milano’nun Visconti ailesi için bazıları bugün hala var olan bir dizi set oluşturuldu.

Herkesin kendileri için bir kart seti oluşturmak için bir ressam kiralamaya gücü yetmediği için, birkaç yüzyıl boyunca özelleştirilmiş kartlar yalnızca ayrıcalıklı bir azınlığın sahip olabileceği bir şeydi. Oyun kağıdı destelerinin ortalama bir oyuncu için seri olarak üretilebileceği matbaa ortaya çıkana kadar değildi.

Kehanet Olarak Tarot


Hem Fransa’da hem de İtalya’da, Tarot’un asıl amacı bir kehanet aracı değil, bir salon oyunuydu. Görünüşe göre oyun kartlarıyla kehanet, on altıncı yüzyılın sonlarında ve on yedinci yüzyılın başlarında popüler olmaya başladı, ancak o zamanlar bugün Tarot’u kullanma şeklimizden çok daha basitti.

Ancak on sekizinci yüzyıla gelindiğinde, insanlar her bir karta belirli anlamlar atfetmeye ve hatta bunların kehanet amaçları için nasıl düzenlenebilecekleri konusunda önerilerde bulunmaya başladılar.

Tarot ve Kabala


1781’de Antoine Court de Gebelin adlı bir Fransız Mason (ve eski Protestan bakan) Tarot’un karmaşık bir analizini yayınladı ve burada Tarot’taki sembolizmin aslında Mısırlı rahiplerin ezoterik sırlarından türetildiğini ortaya koydu. De Gebelin, bu eski okült bilginin Roma’ya taşındığını ve bu gizemli bilgiyi umutsuzca gizli tutmak istedi. Katolik Kilisesi’ne ve papalara ifşa edildiğini açıklamaya devam etti. Makalesinde, Tarot’un anlamlarıyla ilgili bölüm, Tarot sanatının ayrıntılı sembolizmini açıklar ve onu İsis , Osiris ve diğer Mısır tanrılarının efsaneleriyle ilişkilendirir .

De Gebelin’in çalışmasıyla ilgili en büyük sorun, onu destekleyecek hiçbir tarihsel kanıtın olmamasıdır. Ancak bu, zengin Avrupalıların ezoterik bilgi kervanına atlamasını engellemedi ve on dokuzuncu yüzyılın başlarında, Marsilya Tarot gibi iskambil desteleri, özellikle deGebelin’in analizine dayanan sanat eserleriyle üretiliyordu.

Tarot kartları 1791’de Fransız okültist Jean-Baptiste Alliette, bir salon oyunu veya eğlence yerine özellikle kehanet amacıyla tasarlanmış ilk Tarot destesini piyasaya sürdü. Birkaç yıl önce, de Gebelin’in çalışmasına, Tarot’un kehanet için nasıl kullanılabileceğini açıklayan bir kitap olan kendi incelemesiyle yanıt vermişti.

Tarot’a olan okült ilgi genişledikçe, Kabala ve hermetik mistisizmin sırlarıyla daha fazla ilişkilendirildi. Viktorya döneminin sonunda, okültizm ve maneviyat, sıkılmış üst sınıf ailelerin popüler eğlenceleri haline gelmişti. Bir ev partisine katılıp bir seansın gerçekleştiğini veya köşede avuç içi ya da çay yaprakları okuyan birini bulmak alışılmadık bir şey değildi.

Rider-Waite’in Kökenleri

tarot kartları
Tarot Kartları


İngiliz okültist Arthur Waite, Altın Şafak Tarikatı’nın bir üyesiydi ve görünüşe göre , grup ve çeşitli dallarında da yer alan Aleister Crowley’nin uzun zamandır düşmanıydı. Waite , aynı zamanda Altın Şafak üyesi olan sanatçı Pamela Colman Smith ile bir araya geldi ve ilk kez 1909’da yayınlanan Rider-Waite Tarot destesini yarattı.

Waite’in önerisi üzerine Smith  , ilham almak için Sola Busca sanat eserini kullandı ve  Sola Busca  ile Smith’in nihai sonucu arasındaki sembolizmde birçok benzerlik var. Smith, karakterleri alt kartlarda temsili görüntüler olarak kullanan ilk sanatçıydı. Smith, yalnızca bir dizi kupa, madeni para, asa veya kılıç göstermek yerine, insan figürlerini sanat eserine dahil etti ve sonuç, bugün her okuyucunun bildiği ikonik güverte.

Tarot kartları Görüntüler Kabalistik sembolizm açısından ağırdır. Bu nedenle, Tarot’la ilgili neredeyse tüm eğitim kitaplarında tipik olarak varsayılan deste olarak kullanılır. Bugün, birçok kişi Smith’in kalıcı sanat eserlerini kabul ederek bu güverteye Waite-Smith güvertesi olarak atıfta bulunuyor.

Şimdi, Rider-Waite destesinin piyasaya sürülmesinden bu yana yüz yıldan fazla bir süredir, Tarot kartları neredeyse sınırsız tasarım seçenekleriyle sunuluyor. Genel olarak, bunların çoğu Rider-Waite’in formatını ve stilini takip eder, ancak her biri kartları kendi motiflerine uyacak şekilde uyarlar. Artık sadece zengin ve üst sınıfın alanı değil, Tarot öğrenmek için zaman ayırmak isteyen herkes için mevcuttur.

Yıldızname ve tarot falınıza baktırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Büyüler hakkında bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için medyumzeyneleroglu.com

Bir Yorum Bırak

Bunları da beğenebilirsin