Yıldızlar İlmi

Yıldızlar İlmi

Yıldızlar İlmi ile yıldızlar başka bir maksatla ele alınmaktadır. Yıldızlar İlmi ve Yıldızname kitaplarında gök cisimlerinin fiziki özellikleri, astronomik meseleler yahut uzayın derinlikleri değil, yıldızların ‘geleceği tahmin vasıtası’ olarak kullanılması konu edilir.yildizlar-ilmi

Yıldızlar İlmi ve Yıldızname ile uğraşan kişiye ‘Müneccim‘ adı verilir ve iyi bir müneccim aynı zamanda çok iyi bir astronomdur!

Yıldızlar İlmi – Yıldızname
Önceleri padişahlar için yazılan ve daha sonraları hemen herkes tarafından geleceğe ait birşeyler öğrenebilme hevesiyle büyük rağbet gören yıldıznameler, bu müneccimlerin eserleridir. Dolayısıyla, hakiki bir yıldızname öyle sıradan bir fal kitabı değildir, içerisinde o devirde astronomi konusunda bilinen ne varsa yazılıdır ve eserde bütün bunlara iláveten, gök cisimlerinin hareketlerinin yorumlanması vasıtasıyla geleceğin belirlenmesi ile ilgili dersler de verilir.

Yıldızlar İlmi – Müneccim
Müneccim, aynı zamanda astronom, yani gök bilimcisidir. Bugünün astrolojisinin burçları ve gezegenleri temel almasının aksine nücum ilminde o devirde bilinen yıldızlar ve bütün öteki gök cisimleri de işin içine girerler. Dolayısıyla, müneccimlere göre geleceğin esrarı sadece 12 adet burç ile birkaç gezegene değil, yüzlerce ve hatta binlerce yıldıza dayanır ve bütün bu gök cisimlerinin hareketinden gelecek tahmin edilir.

Bir Yorum Bırak

Bunları da beğenebilirsin