Zodyak nedir?

Bir burçta listelenen 12 işaret olan zodyak, Dünya’nın göklerde nasıl hareket ettiğiyle yakından bağlantılıdır. İşaretler, güneşin bir yıl boyunca izlediği yolu belirleyen takımyıldızlardan türetilmiştir. Bir burçtaki tarihlerin, güneşin her takımyıldızdan geçtiği zamana karşılık geldiğini düşünebilirsiniz. Ama çoğu zaman yapmazlar, çünkü astroloji ve astronomi farklı sistemlerdir. Ayrıca, Dünya’nın, güneşin ve yıldızların hareketinin daha yakından incelenmesi, zodyakın hayal edebileceğinizden daha karmaşık olduğunu gösterir!

Dünya güneşin etrafında dönerken, güneş farklı takımyıldızların önünden geçiyormuş gibi görünür. Ay’ın her gece gökyüzünde biraz farklı bir yerde görünmesi gibi, güneşin uzak arka plandaki yıldızlara göre konumu günden güne doğu yönünde kayar. Güneşin aslında hareket etmesi değil. Hareketi, Dünya’nın kendi yıldızımız etrafındaki hareketinden kaynaklanan tamamen bir yanılsamadır.

Bir yıl boyunca, güneş farklı takımyıldızların önünde veya “içerisinde” görünür. Bir ay, güneş İkizler’de görünür; önümüzdeki ay, Yengeç’te. Gazetenin yıldız falında listelenen tarihler, güneşin belirli bir astrolojik burçta ne zaman göründüğünü belirtir . Örneğin, 21 Mart ile 19 Nisan tarihleri Koç burcu için ayrılmıştır. Ancak astrolojik işaretiniz, doğduğunuz gün güneşin hangi takımyıldızında olduğunu size söylemez.
Keşke bu kadar basit olsaydı!

Takımyıldızları


Takımyıldızların neden artık karşılık gelen burçlarla aynı hizada olmadığını anlamak için, Dünya’nın nasıl hareket ettiği hakkında biraz daha bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Ve zamanı nasıl ölçtüğümüzle ilgili bir şey.

Zamanı tanımlaması son derece zor bir şeydir, özellikle de güneşi ve yıldızları referans olarak kullanmakta ısrar edersek. Takvimimiz, iyi ya da kötü, mevsimlere bağlı. 21 Haziran – ekvatorun üzerinde yaz gündönümü ve aşağıdaki kış gündönümü yaklaşık tarihi – güneşin gökyüzündeki en kuzey noktasında göründüğü günü işaretler. Haziran gündönümünde, Kuzey Kutbu en çok güneşe doğru eğilir.


Bunu karmaşıklaştıran şey, Kuzey Kutbu’nun arka plandaki yıldızlara göre her zaman aynı yönü göstermemesidir. Gezegenimiz bir tepe gibi dönüyor. Ve bir tepe gibi, Dünya da sallanıyor! Sallanan bir Dünya, Kuzey Kutbu’nun gök küresi üzerinde bir daire çizmesini sağlar. Yalpalama oldukça yavaştır ve bir kez dolaşmak için 26.000 yıl gerekir. Ancak yıllar geçtikçe etkisi birikir.

Güneş etrafındaki bir yörünge boyunca, Dünya’nın ekseninin yönü çok az kayıyor. Bu, yörüngemiz boyunca gündönümün gerçekleştiği yerde de çok küçük bir miktarda değiştiği anlamına gelir. Gündönümü aslında arka plandaki yıldızların önündeki bir tam yolculuktan yaklaşık 20 dakika önce gerçekleşir!


Takvimimizi (ve astrologlar burçları) gündönümlerine ve ekinokslara bağladığımız için, Dünya aslında bir yılda tam bir yörünge tamamlamaz. Mevsimsel veya tropik yıl, aslında bir tam yörüngeden (yıldız yılı) daha kısa bir süredir. Bu, her yıl, güneşin herhangi bir günde – örneğin 21 Haziran’da – yıldızlara göre çok küçük bir miktarda sürüklendiği anlamına gelir.
Ama yaklaşık 2.000 yıl bekleyin ve güneş tamamen farklı bir takımyıldızda oturacak!


2000 yıl önce Haziran gündönümünde güneş, İkizler ve Yengeç’in neredeyse tam ortasında oturuyordu. Bu yılki Haziran gündönümünde güneş, İkizler ve Boğa arasında oturacak. 4609 yılında, Haziran gündönümü noktası Boğa takımyıldızından ve Koç takımyıldızına geçecek.


Modern Batı Zodyak

Yaklaşık 2.000 yıl önce tanımlandığında, işaretler karşılık gelen takımyıldızlarıyla aşağı yukarı aynı hizadaydı. Ancak aradan geçen yüzyıllarda, Dünya ekseninin yavaş sallanması, gündönümü ve ekinoks noktalarının takımyıldızlara göre yaklaşık 30 derece batıya kaymasına neden oldu. Şu anda, burçlar ve takımyıldızlar yaklaşık bir takvim ayı kapalı. Yaklaşık iki bin yıl sonra, yaklaşık iki ay kapalı olacaklar.

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, takımyıldızlar – astrolojik işaretlerin aksine – eşit boyut ve şekilde değildir. Bir takımyıldızı oluşturan yıldızlar çoğunlukla fiziksel olarak ilişkili değildir. Takımyıldızlar, atalarımızın gökyüzüne bakarken gördükleri ve her şeyi anlamlandırmaya çalıştıkları kalıplardır. Bugünün takımyıldızları antik Yunan kültürüne özgüdür. Çoğu, MS ikinci yüzyılda Yunan astronom Ptolemy tarafından tanıtıldı (sırasıyla onları eski Babil metinlerinden ödünç aldı). Farklı kültürler, gökyüzünde tarihlerine özgü desenler görmüşlerdir. Bazı takımyıldızlar birçok kültür tarafından paylaşılır (Orion dikkate değer bir örnektir), ancak çoğu değildir.


Modern takımyıldız sınırları 1930’a kadar Uluslararası Astronomi Birliği tarafından tanımlanmamıştı. Mevcut sınırlarla, aslında güneşin yolu boyunca uzanan 13 takımyıldız var. Herhangi bir burçta listelenmeyen ekstra , Yay ve Akrep arasında oturan Yılan Taşıyıcısı Ophiuchus’tur . İşaretler gündönümlerine ve ekinokslara göre sabit kalırken, gündönümleri ve ekinokslar takımyıldızlara veya arka plandaki yıldızlara göre batıya doğru sürüklenir.
Zodyak aşk, servet ve sağlığın büyük bir göstergesi olmasa da güneşin, Dünya’nın ve hatta küçük gezegenimize gelip giden kültürlerin hareketlerini daha iyi anlamak için harika bir araçtır. Güneşin gökyüzünde izlediği yoldaki takımyıldızlardan türetilen zodyak işaretleri, Dünya’nın yörüngesini ve sallanmasını takip eder ve bize astronominin mütevazı köklerini hatırlatır.

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

 class=

Bir Yorum Bırak