Esenyurtda Ay burcuna nasıl bakılır ?

Esenyurtda Ay burcuna nasıl bakılır ?

ay burcu size burcunuz nedir diye sorulduğunda; “Kova, İkizler, Akrep vb.” diye yanıtlıyoruz. Bu yanıtlarımız aslında “Güneş” burçlarımız. Peki; “Ay burcumuz” ne? Biliyor muyuz? Güneş burcumuz gibi Ay’ımızın da bir burcu var.

Doğum haritalarında Ay’ın yerleşkesi bizler için Güneş’ten daha önce gelir. Tepemizde dolanan uydumuz Ay, bize Güneş’imizden daha çok yakın. Peki, Ay burcu nedir? Nasıl hesaplanır? Nasıl bulunur? Hangi hanede hangi etkiyi gösterir? Hangi burçta hangi etkiyi oluşturur? Bu başlıkları merak ediyorsanız, cevaplar aşağıdaki satırlarda olacak.

Uydumuz Ay’ın oluşumu hakkında pek çok epik bilgi mevcut. Fakat daha yakın gözlemler bizlere bir gök cisminin dünyanın oluşumu ve evrimi esnasında çarptığını ve kopan parçanın Dünya’nın çekim yörüngesi içerisinde aktif olarak kaldığını gösteriyor. Aslında bu muazzam tesadüfi etki bir nevi yaşamın da başlangıcı için bir mihenk taşı olduğunu özetliyor.

Bizleri çok yakından takip eden yaşam yolcumuz, yol arkadaşımız Ay’ın birçok etkisinden söz edebiliriz. Dünya’nın dörtte üçünün su olduğunu hatırlarsak ve Ay’ın çekim gücünün med-cezir etkisi yarattığını da düşünürsek aslında Ay, bize Güneş’ten daha da hareketli bir yaşam döngüsü tattırıyor.

ay burcu nasıl öğrenilirGüneş döngüleri yıllık olarak incelenirken, ay döngülerini aylık periyodlarda inceliyoruz. Bir yılın 12 aya bölünmesini düşünelim. En eski kadim bilgilere Sümerlere kadar gidecek olursak Güneş’in gündüzü yönettiğini, Ay’ın ise geceyi yönettiğini söyleyebiliriz.

Güneş; Yaşam veren, yaşam alan, güç, ego, savaş, gösteriş, görünen yüzü sembolize ediyor.
Ay ise; Geceyi, örtülü olanı, dişiyi, saklıyı, bereketi, toprağı, doğumu, vücut sıvılarını, değişimi, ruhi durumu, gözle görünmeyen enerjileri sembolize ediyor diyebiliriz.

Astrolojik etkiler için şunları düşünmeliyiz. Ay burcumuz, bizi güneş burcumuzdan daha çok etki altına alıyor. Ay burcu İkizler olan birinin Güneş burcu İkizler olan birinden daha çok ikizler özellikleri taşıdığını da söylemek isterim.

Ay burcunun nitekim tek başına bir anlamı yoktur. Diğer gezegenlerin burçları ile harmanlanarak yorumlanması gereklidir. O nedenle tek tek ay burcu şu olan bu etkileri alacaktır diye yorumlamak yanlış olacaktır. Birkaç örnek vermek istiyorum.

Örnek -1;
Güneş burcu, öz burcu; Başak olan birini hepimiz, titiz, temiz, dakik, obsesif, çalışmayı seven diye yorumlarız değil mi? Fakat Güneş’i Başakta olan birinin Ay’ı İkizlerde ise işte bu sefer bu etkilerin bir çoğunu göstermeyecektir. Değişken hava grubu ikizler, güneşi Başak olan bireyi daldan dala konmaya sürükleyecektir. O nedenle ne dakikliği, ne çalışma ortamındaki stabil-sürerliliği etkili olmayacaktır.

Örnek -2;
Güneş burcu, öz burcu Boğa olan biri için sabit, kararlı, dogmatik, sabırlı, otoriter, yönetimi seven olarak nitelendiririz. Fakat Ay burcu Akrep ise işte o zaman işler biraz değişir. Çünkü boğa burcu olan kişinin ruhu; gizemi, gizliyi merak eden bir tutum sergileyecektir. Kontrol etmek yerine kontrol edeceği şeyi değiştirip dönüştürme istekliliği güdecektir. Hırslı ve meraklı ruh yapısı onu risk almayı sevmeyen güneş boğası ile sınayacaktır.

ay burcu nedirO nedenle tek başına Ay burcunu bilmemiz yeterli olmayacak. Ve bu bilgiler ışığında sadece öz burcunuzu da bilmek yeterli olmayacak. 12 burç, on iki tip insan diye bir kategorizelendirme şeklimiz tabi ki yok! Bütün olarak haritalarımızın incelenmesi, yorumlanması gerekli. Ay burcunu nasıl çıkarır, hesaplarız… İşte şuan bu konu önem ihtiva ediyor.

Ay burcumuzu bulmak için doğum haritamıza yönlenmemiz gerekli. Doğduğumuz an itibari ile gökyüzündeki gök cisimlerinin konumları nerede? Hangi gök cisimleri ile hangi açıları yapıyor? Bunları bulabilmek için doğum yeriniz, doğum tarihiniz ve doğum saatiniz önem kazanıyor. Doğduğunuz yerde ayın ikamet ettiği konum nerede? Saklı mı? Görünmüyor yani gündüz mü? Yoksa tepede mi, gece mi doğdunuz? Önemli kısım burada.

Hangi fazda? Hilal mi?, balzamik mi? Yoksa Dolunay fazında mıydı? İşte bu etkileri de bilmek, yorumlamamız adına çok çok önemli. Doğduğumuz an, yol arkadaşımız Ay’ımızın da bizim için doğduğu an olarak kabul etmeliyiz. Onu sevmeliyiz. Çünkü o bizim vücut sıvılarımızı, mensturasyon evrelerimizi, doğurganlığımızı ve bereketimizi, ruhumuzu, görünmeyen yanlarımızı, bizi, fıtratımızı sembolize ediyor.

Bilgilerimizi edinelim ve Ay’ımız hangi evrede, doğum haritamızda hangi hanemizde ve hangi gök cisimleri ile etkileşim içinde bunları bilelim derim. Ve Hint Astrolojisi(Vedik astrolojisi) ‘nin bize sağladığı kuzey/güney ay düğümlerimizi de Ay burcumuz ile beraberinde görelim derim. Çünkü karar anlarımız ve seçimlerimiz için Ay düğümlerimiz de Ay ‘ımızın konumu kadar bizleri etki altına alacaktır

Bir Yorum Bırak

Bunları da beğenebilirsin