Hipnoz ile Neler Yapılabilir?

Hipnoterapi, stres ve kaygı ile baş etmede etkili bir yöntem olabilir. Özellikle hipnoz, meme biyopsisi gibi tıbbi bir prosedürden önce stres ve kaygıyı azaltabilir.


Hipnoz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer koşullar için incelenmiştir:

 • Acı kontrolü. yanık, kanser, doğum, irritabl bağırsak sendromu, fibromiyalji, temporomandibular eklem sorunları, diş prosedürleri ve baş ağrılarından kaynaklanan ağrılara yardımcı olabilir.
 • Sıcak basmalar menopozla ilişkili sıcak basması semptomlarını hafifletebilir.
 • Davranış değişikliği uykusuzluk, yatak ıslatma, sigara içme ve aşırı yeme tedavisinde bir miktar başarı ile kullanılmıştır.
 • Kanser tedavisi yan etkileri. kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile ilgili yan etkileri hafifletmek için kullanılmıştır.
 • Ruh sağlığı koşulları. anksiyete, fobiler ve travma sonrası stres semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Riskler


Eğitimli bir terapist veya sağlık uzmanı tarafından gerçekleştirilen güvenli, tamamlayıcı ve alternatif bir tıbbi tedavi olarak kabul edilir. Ancak ağır ruhsal hastalığı olan kişilerde uygun olmayabilir.
Hipnoza karşı olumsuz reaksiyonlar nadirdir, ancak şunları içerebilir:

 • Baş ağrısı
 • uyuşukluk
 • Baş dönmesi
 • Anksiyete veya sıkıntı
 • Sahte anıların yaratılması
  Hipnoz, yaşamın erken dönemlerinden stresli olaylarla çalışmak için bir yöntem olarak önerildiğinde dikkatli olun. Bu uygulama güçlü duygulara neden olabilir ve yanlış anıların yaratılmasını riske atabilir.
 class=
Hipnoz

Hipnoza nasıl hazırlanılır?

Hipnoza girmek için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yok. Ancak rahatlamanıza yardımcı olacak rahat giysiler giymek iyi bir fikirdir. Ayrıca, seans sırasında uykuya dalmamak için iyice dinlenmiş olduğunuzdan emin olun.
Hipnoz yapmak için sertifikalı bir terapist veya sağlık uzmanı seçin. Güvendiğiniz birinden tavsiye isteyin.

Sorular sorarak başlayın:Düşündüğünüz herhangi bir terapist hakkında bilgi edinin.

Psikoloji, tıp, sosyal hizmet veya diş hekimliği gibi bir alanda eğitiminiz var mı?

Bu eyalette uzmanlık alanınızda lisanslı mısınız?

Nerede okula gittin ve lisansüstü eğitimini nerede yaptın?

Hipnoterapide ne kadar eğitim aldınız ve hangi okullardan aldınız?

Hangi meslek kuruluşlarına aitsiniz?

Ne kadar süredir uygulamadasın?

Ücretleriniz nedir ve sigorta hizmetlerinizi kapsıyor mu?

Terapistiniz hipnoz sürecini açıklayacak ve tedavi hedeflerinizi gözden geçirecektir. Ardından terapist tipik olarak nazik, yatıştırıcı bir tonda konuşacak ve rahatlama, güvenlik ve esenlik duygusu yaratan görüntüleri anlatacaktır.
Alıcı bir durumdayken, terapist, ağrıyı azaltmak veya sigara içme isteğini ortadan kaldırmak gibi hedeflerinize ulaşmanın yollarını önerecektir. Terapist ayrıca, hedeflerinize ulaşırken kendinizin canlı, anlamlı zihinsel görüntülerini görselleştirmenize yardımcı olabilir.


Seans bittiğinde ya kendinizi hipnozdan çıkarabilirsiniz ya da terapistiniz rahatlama durumunuzu sonlandırmanıza yardımcı olur.
Hipnozun bazen filmlerde veya televizyonda gösterilmesinin aksine, hipnoz altındayken davranışlarınız üzerindeki kontrolünüzü kaybetmezsiniz. Ayrıca, genellikle hipnoz sırasında neler olduğunun farkında kalır ve hatırlarsınız.


Sonunda, kendi içinizde bir hipnoz durumunu indüklediğiniz kendi kendine hipnoz uygulayabilirsiniz. Bu beceriyi gerektiği gibi kullanabilirsiniz – örneğin bir kemoterapi seansından sonra.


Sonuçlar


Hipnoz, insanların ağrı, stres ve kaygı ile baş etmelerine yardımcı olmada etkili olabilse de, bilişsel davranışçı terapi bu durumlar için ilk basamak tedavi olarak kabul edilir. Hipnoz, sigarayı bırakmak veya kilo vermek için kapsamlı bir programın parçası olarak da kullanılabilir.
Yine de hipnoz herkes için doğru değildir. Örneğin, bir hipnoz durumuna onu etkili kılacak kadar tam olarak giremeyebilirsiniz. Bazı terapistler, hipnotize olma olasılığınız ne kadar yüksekse, hipnozdan o kadar fayda göreceğinize inanırlar.

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

 class=

Bir Yorum Bırak