Altıncı His: Henüz Kullanmadığınız Hissiniz

 

Altıncı his insanların, çoğumuzun kullanmadığı ama öğrenebileceği altıncı bir hissi var. 
Tıpkı yunusların su altında gezinmesi ve yarasaların zifiri karanlıkta yollarını bulmaları gibi, kör olan bazı insanlar bundan nasıl yararlanacaklarını çoktan bulmuşlardır. Bilim adamları, başkalarının da bunun nasıl yapılacağını anlamasının sadece bir zaman meselesi olduğunu söylüyor. 

 
REKLAMCILIK 

Beş duyumuz – görme, ses, koku, tat ve dokunma – çevremizdeki dünyayı anlamamıza ve algılamamıza yardımcı olur. Ancak son zamanlarda yapılan iki araştırmaya göre, insanlar sözde altıncı hissi kullanabilirler ve görme duyumuz geçemediğinde karanlıkta nasıl ilerleyeceklerini öğrenebilirler . 

 
Yunuslar ve diğer bazı hayvanlar, loş, bulanık sular görmelerini engellediğinde bile etrafta dolaşmak için ekolokasyon adı verilen biyolojik bir sonar kullanır. Yarasalar, karanlık alanlarda engellenmeden uçarken engellerden sektiği için sesi algılıyor gibi görünüyor. 

 
Birleşik Krallık’taki Durham Üniversitesi’nde psikoloji doçenti olan Doktor Lore Thaler’e göre, “İnsanlar her zaman pasif olarak ekolokasyonu kullanır”. 

Thaler, bir kişi bir odaya girdiğinde ve alanın küçük veya büyük olup olmadığını ve mobilya içerip içermediğini sezgisel olarak anladığında, muhtemelen sezgilerini yankılara ve yankılara dayandırıyor, diye açıklıyor Thaler. 
Kör olan insanlar, etraflarındaki boşluğu anlamalarına yardımcı olmak için bazen bir bastona vurur veya bir ayağını hafifçe vurur. Bilim adamları, yarattığı ses dalgalarının yakındaki nesnelerden yansıdığı için, insanların parmaklarını şıklatarak veya ağızlarıyla tıklama sesleri çıkararak da ekolokasyon yapabildiklerini söylüyor. 

 
Çok az eğitim almış veya hiç eğitim almamış kişiler, bir nesnenin şeklini, boyutunu veya dokusunu belirlemek için bu yankıları kullanmayı öğrenebilirler. 

 
Bu çok uzak bir süper güç değil. World Access for the Blind’in kurucusu ve başkanı Daniel Kish, aktif algılamanın birçok insanın zaten ustalaştığı bir şey olduğunu söylüyor. Altıncı his Kaliforniya merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, diğer taktiklerin yanı sıra ekolokasyon kullanmayı göremeyen insanları çevrelerindeki dünyada gezinmek için eğitmeye yardımcı olur. 

 
Bir Süper Güç Almak 

 
Yeni bir çalışmada Thaler ve meslektaşları, insanların ekolokasyon yapmayı öğrenip öğrenemeyeceğini test etti. 

Altıncı his Katılımcılar, 10 hafta boyunca haftada iki olmak üzere 20 eğitim seansına katıldılar ve ardından bir nesnenin boyutunu ve laboratuvardaki yönünü belirlemek için ekolokasyon kullanmayı denediler. Ayrıca, sesleri dinledikleri ve nesnelerin etrafında gezindikleri bilgisayar tabanlı bir navigasyon görevini tamamladılar. 

 
Thaler, “Çok büyük bir yaş aralığımız vardı – 21 ila 79 yaş arası – ve hem gören hem de kör insanları dahil ettik ve hepsi öğrendi” diyor Thaler. 

 
Göremeyen insanlar için aktif algılama yeteneklerini geliştirmek, bağımsız hareket etme yeteneklerini artırdı ve esenlik duygularını iyileştirdi. 

 
İkinci bir çalışmada 

O zamandan beri Thaler’in laboratuvarına katılan PhD, Miwa Sumiya ve meslektaşları, ekolokasyon konusunda eğitimli olmayan 15 katılımcının, bilgisayar tabletlerinden, yarasaların karanlıkta uçarken kullandıkları seslere benzeyen ses dalgaları göndermesini sağladı. Altıncı his Daha sonra odada göremedikleri bir silindirin hareketli mi yoksa sabit mi olduğu soruldu. 

 
Hiçbir eğitim almamış olsalar bile, katılımcıların çoğu cevabı biliyordu. Sumiya ve meslektaşları, insanların tekniği kavramasının ve çevreleriyle etkileşime girerken kullanmanın muhtemelen zor olmadığını söylüyor. 

Yine de, bazı katılımcıların bu konuda diğerlerinden çok daha iyi olduğunu söylüyorlar. 

 
Bu, Kish’in kar amacı gütmeyen kuruluşun gerçek dünyada, laboratuvarın dışında da gördüğünü söylediği bir şey. “Kör insanlar bunu çok daha çabuk kavrar” diye belirtiyor. 

 
Altıncı his İnsan beyni kullanımı yatkın olduğu vizyon ve görebilen kişiler çevrelerindeki dünyada gezinin onların görüş temeline dayanmaktadır. Ancak Kish, kör insanların diğer duyularına güvenmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. 

 
“İlk insanların oldukça işitsel olduğuna ve muhtemelen ekolokasyon kullandığına inanıyorum” diyor. “İnsan varoluşunun çoğu yapay ışık olmadan gerçekleşti, bu yüzden karanlıkta çok zaman geçirdik. Mağaralarda zaman geçirdik ve tehditlerden ve yırtıcılardan kaçınmak için etrafımızda ne olduğunu bilmek zorundaydık. Altıncı his Köşeleri çok daha kolay duyabilirsiniz. etraflarında görebildiğinizden çok daha kolay duyabiliyorsunuz ve yeşilliklerin içini görebildiğinizden çok daha kolay duyabiliyorsunuz.” 

Birleşik Krallık’taki Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Doktora Andrew Kolarik, aslında, 1700’lerde kör insanların toplumda manevra yapmak için ekolokasyon kullandığına dair kanıtlar olduğunu söylüyor. 

 
Ve araştırmalar, görmenin yokluğunda, beynin telafi etmek için diğer duyuları güçlendireceğini zaten göstermiştir. 
Kolarik, “Körlük durumunda beyin kendini yeniden düzenler,” diye açıklıyor. 

 
Bu yeniden yapım, bir kişinin diğer duyuları yeni ve güçlü şekillerde duyma ve kullanma yeteneğini geliştirmek için işitsel sistemi güçlendirir. 

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz. 

 class=

Bir Yorum Bırak

Bunları da beğenebilirsin